Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

  • Kategória

RC vybavenie (48)

  • Facebook
  • Reklama

Základné informácie o FPV

Pridané: 15. 11. 2015 o 12:26 | ID článku: CLA305 | Zobrazenia: 10201x | Komentárov: 16 | Autor: Prizrak

Všímam si už dlhšiu dobu,že kopu ľudí chce vyskúšať FPV(first person view) a na to zakladajú nové témy a pýtajú sa skúsenejších.

Preto som sa rozhodol napísať článok,kde by všetko bolo popísané a uľahčil by začiatočníkom výber a kopu iných vecí.


Čo je to FPV?

First person view alebo v skratke FPV je technológia,ktorá dokáže prenášať video signál z kamery na monitor/okuliare.Túto technológiu začala používať armáda pre UAV (unnamed aerial vehicle) a časom sa dostalo až ku modelárom.


FPV sa skladá zo4 základných častí:
FPV vysielač
FPV prijímač
FPV kamera
Monitor/okuliare



FPV prijímač

-je malá krabička,ktorá sa nachádza na zemi pri pilotovi.

Na príjmači sa nachádzajú vačšinou 2 výstupy a jeden napájaci vstup:
AV out 1,
AV out 2.

av out slúži na výstup video signálu.Na tento výstup sa pripája monitor alebo okuliare.Keďže máme 2 výstupy je možné pripojiť 2 veci naraz.Napríklad monitor a okuliare.Teda jeden človek môže pozerať obraz cez okuliare a druhý cez monitor

DC in je konektor na napájanie prijímača.Používa sa 12V (3s lipo)


FPV vysielač


je menšia krabička ako vysielač,ktorá spracuváva video signál z kamery a posiela ho do prijímača na zemi kde obraz uvidíme my.Taktiež sa velkosť mení od výkonu.Najpoužívanejší výkon je 200mW (mili wattov).
Taktiež sa robia aj väčšie vysielacie výkony (400mW,600mW,800mW....).Čím väčší výkon tým vačší dosah.Ale nie vždy to platí,kedže velkú rolu hrajú antény
Na slovensku je povolený výkon 25mW

na vysielači sa nachádzaju 2 otvory: DC in opäť vstup na napájanie 12V(3s lipo)
AV in je konektor na ktorý sa pripája kamera,ktorá sníma video a prenáša ho do vysielača,ktorý ho posiela do prímača na zemi


FPV kamera

Existuje veľké množstvo kamier pre FPV. Kamery sa zvyčajne označujú počtom riadkov ktoré snímajú a zorným uhlom. Napríklad kamera Eachine CCD 700tvl 148 Degree Camera má 700 TV riadkov a zorné pole 148°. Čím viac riadkov má kamera, tak tým kvalitnejší je výsledný obraz,ale na druhej strane nemá význam kupovať kameru z vyšším počtom riadkov než dokáže display zobraziť.
Možno ste si všimli, že na koptery typu Racer dávajú 2 kamery: Jednu pomocou ktorej riadia koptéru a druhú na natáčanie videa. Ak vám teraz napadlo, že načo dávajú ľudia 2 kamery, keď väčšina kamerier má TV výstup - tak vám rovno odpoviem, že dôvodom je latencia obrazu. Latencia je opozdenie obrazu od momentu keď je obraz nasnímaný kamerou a zobrazený na monitore. Kamery typu Mobius, GoPro, SJCAM majú veľkú latenciu - t.j. opozdenie obrazu - kľudne sa môže stať, že kvôli opozdeniu obrazu na obrazovke vidíte, že koptéra je ešte pred stromom, ale v skutočnosti už koptera napálila do stromu. To nie je dobrý stav. Ešte väčšiu latenciu majú kamery s WiFi prenosom. Kamery na FPV majú nízku latenciu a preto sa používajú na ovládanie.



Monitor

slúži na zobrazenie obrazu z FPV kamery. Štandardne sa používajú malé LCD okolo 5"prípadne 7" alebo FPV okuliare.
Niektoré FPV monitory sa vyrábajú aj zo zabudovaným prijímačom. Ak máme taký monitor, tak iba pripojíme batériu, nastavíme frekvenciu a zobrazí sa obraz z kamery. Ak používame samostatný LCD monitor, tak sa výstup prijímača napája na vstup do LCD monitora. LCD monitor má CINCH vstup, čiže zapojenie je jednoduché.


Nevýhodou LCD monitora je zlá viditeľnosť za slnečného dňa. Tento problem riešia FPV okuliare. Pri výbere FPV okuliarov je potrebné dbať na 2 hlavné parametre:
- rozlíšenie monitora
- zorné pole (ang. FOV – field of view)

Rozlíšenie okuliarov

FPV okuliare

FPV okuliare sa vyrábajú v rozlíšeniach od 320x240 až po HD rozlíšenie. Čím väčšie je rozlíšenie, tak tým detailnejšie obraz vidíme. Pri rozlíšení 320x240 síce vidíte či je strom pred vami, alebo nie, ale moc ďaľších detailov nie. Odporúča sa mať minimálne 640x480.

Zorné pole (FOV)
Zorné pole je vlastne veľkosť obrazu akú vidíte po nasadení okuliarov. Veľa ľudí si myslí, že po nasadení okuliarov uvidí panoramatický obraz kde pohybom očí vidí obraz aj v pravo-vlavo aj hore a dolu. Žiaľ opak je pravdou. Po nasadení okuliarov uvidíte čiernu plochu, kde v strede obdĺžnik s obrazom. To, že aký veľký je obraz, určuje parameter FOV - zorné pole. FPV okuliare sa vyrábajú zo zorným polom od 25° do 46°.

Aby sa to dalo predstaviť čo ten uhol znamená, skúsim vám prepočítať FOV na vzdialenosť od TV:
Dnešným štandardom je 40" TV. Nasadenie FPV okuliarov bude prezentovať ako keby ste vstúpili do úplne čiernej miestnosti kde na protiľahlej stene je pripevnená 40" TV na ktorej sa premieta obraz z kopéry. Ak máme FPV okuliare zo zorným polom 20°, tak obraz vidíme akoby sme stáli 2,5metra od TV. Ak máme FPV okuliare zo zorným polom 30° tak sa vzdialenosť skráti na 1,6m a pri 40° to už to je len 1,2m od TV.
Čiže ak máme okuliare s 320x240 a 20° zorným polom, tak vidíme málo detailov a ešte aj na malom obraze. Minimálnou požiadavkou na výber FPV okuliarov by malo byť rozlíšenie 640x480 a zorné pole 30°.

Viac info pri výbere okuliarov v článku: https://www.rcportal.sk/vyber-fpv-okuliarov-c306




Okrem LCD monitorov a FPV okuliarov sa používa aj mačko-pes kde v plastovom head-sete je umiestnený LCD monitor. Fakt neviem ako to správne nazvať. Takéto okuliare riešia problém zo zlou viditeľnosťou obrazu za jasného dňa a pri tom to nestojí veľa. Nevýhoda je, že sa používa nekvalitná plastová optika a tak obraz je skreslený. To ani nie je optika ale zväčšujúci plastový panel. Ak by sa pre každé oko samostatná sklenená optika, tak výsledný pocit by bol o rád lepší.





Poznatky pri výbere fpv

pri výbere je dobré dbať na tieto veci:

1. Frekvencia u nás povolená frekvencia na prenos videa je 5.8gHz.Táto frekvencia má problém prechádzať cez prekážky a za stratou signálu môže stať aj strom medzi pilotom a lietadlom.

Potom existujú menšie frekvencie,ktoré už majú menší problém s prechádzaním.
2.4gHz-neodporúča sa,lebo na tejto frekvencii pracuje aj váš rc vysielač
1.2gHz-u nás nepovolená frekvencia-menší problém s prechádzaním cez veci
900mHz-u nás nepovolená-ľahko prechádza cez prekážky

2.Antény

na fpv sa používajú rôzne antény za skvalitnením signálu a zvýšením dosahu
Setové antény (pelendrekové) niesu moc dobré a neposkytujú velký dosah.
Preto väčšina siaha po Circularnej (hribikovej) anténe.Pri použití cirkulárnej antény sa zvýši príjem a takáto anténa je menej náchylná na zmenu smeru koptéry.





Ešte na konci uvediem zopár linkov na fpv,antény a podobne


FPV Tx&Rx 200mW
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfpv+5.8ghz.TRS0&_nkw=fpv+5.8ghz&_sacat=0

FPV antény
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=fpv+5.8ghz+antenna&_frs=1

FPV kamera
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=fpvcamera&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfpv+camera.TRS0&_nkw=fpv+camera&_sacat=0

Fpv monitor
1. vstavaný fpv prímač http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=fpv+camera&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfpv+monito.TRS0&_nkw=fpv+monitor&_sacat=0

2.len monitor http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=7+lcd+monitor&_frs=1

Viacej informácí a pokročilejšiu výbavu nájdete v článku: https://www.rcportal.sk/potrebna-vybava-pre-fpv-c136

1 2
Autor Správa
RedByron
modelár

Príspevkov: 263

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 11. 6. 2017 o 13:19 | odkaz na príspevok
Spravidla je snímací čip Sony , je to lepší štandard - záleží od konkrétneho čipu, Teoreticky by mohli problémy robiť i vyschnuté elektrolytické kondenzátory. dnes je to najčastejšia závada v elektronike.
Bydlisko: Dolný Kubín
1 2
  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 716 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 11 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: petog,