Možno ste mali niekedy dilemu, ako odmerať aspoň približne výchylky, ak sú uvádzané v návode v stupňoch. Výchylky v milimetroch sa dajú pekne odmerať, pretože je na to väčšinou pekný návod, ale čo s výchylkami v stupňoch? Inšpiroval som sa článkom na
hobby.idnes, kde jeden pán pekne meral výchylky. Zaujalo ma to, tak som to vyskúšal a funguje to celkom pekne. Veľmi sa to zíde pri zmene výchyliek na letisku, aby mal človek aspoň približnú predstavu o hodnotách výchyliek.
Podmienkou však je mať mobil s vstavaným akcelerometrom. iPhone má celkom presný akcelerometer s obnovovacou frekvenciou 100hz, čo je slušný základ pre takéto približné merania. V článku na
hobby.idnes sa pán zaoberá programom pre Windows Mobile, ja tu uvediem dve aplikácie pre iPhone.
iHandy Level
Je to aplikácia, ktorá je zdarma stiahnuteľná z App Store. Je veľmi užitočná na rôzne meranie a aj na meranie výchyliek kormidiel modelu. Má možnosť nastaviť si neutrálnu polohu v akomkoľvek uhle, možnosť zapamätať si uhol na obrazovke. Celkom šikovná vecička, no ako to funguje v praxi?
Nastavím si neutrálnu polohu na modeli, aby mi aplikácia ukazovala 0°. (Calibration button)
Potom zmeriam výchylku jedoduchým priložením ku kormidlu.
Tu je výsledok:
Výhodou iPhonu je tá, že má stranu, ktorá sa opiera o kormidlo rovnú. Toto meranie však nie je tak presné, pretože ako popisuje autor v pôvodnom článku, je potrebné si nájsť nulový bod. Pre rýchle otestovanie výchyliek na letisku to úplne stačí.
Angle
Angle je tiež aplikácia zadarmo, ale nemá možnosť vynulovania pozície. Je to však graficky pekná aplikácia.
Najprv si zameráme krídlo:
Potom si odmeriame výchylku:
Výchylka nie je 36° ale 37-14=23° (je ťažké udržať mobil v rovnakom stupni, pretože je meranie veľmi citlivé)
Pre bežné meranie to stačí a pri kvalitnejšej príprave sa takýmto spôsobom môžu dosiahnuť aj veľmi presné merania. Možnosti sú otvorené.